Drobečková navigace

O domově > Aktuality

Aktuality


 

 

Novější 1

Oslava 101. narozenin paní Anny Kotáskové

Nejstarší obyvatelka Domova Ždírec, Anna Kotásková, oslavila 18. července 2021 své 101. narozeniny. Oslava tohoto významného životního jubilea se konala v pátek 16. července 2021. Paní Kotáskové přišli za celý Domov Ždírec poblahopřát pracovníci managementu. Dárky, které paní Kotásková dostala, byly inspirované největší láskou paní Kotáskové. Tou jsou kočky. Motiv koček se proto objevoval na všech dárcích. Paní Kotásková dostala osušku s obrázkem kočky, noční košili s kočkou, prostírání s koťaty. Ani na narozeninovém přání nesměla chybět kočka. Paní Kotásková se z dárků upřímně radovala a ze všech těch koček na dárcích byla přímo nadšená.

Své úctyhodné jubileum oslavila s předstihem také v rodinném kruhu. Protože je paní Kotásková bezdětná, jsou jejími nejbližšími příbuznými děti neteř a její rodina. Ta pro paní Kotáskovou uspořádala rodinnou oslavu.

Paní Kotásková v Domově Ždírec žije pět let. Nastupovala do domova v roce 2016. V posledních letech už není schopna chůze, proto sedává v pojízdném křesle nebo tráví čas v lůžku. Vždy má u sebe svého plyšového mazlíčka, kterým je terapeutická kočka. Ta je nepostradatelným společníkem paní Kotáskové. Paní Kotásková ji opečovává jako by šlo o kočku sktečnou, což je i záměrem při užívání těchto terapeutických koček při práci se seniory.

Paní Kotásková se narodila 14. července 1920 jako nejmladší ze šesti sourozenců. Měla tři bratry a dvě sestry. Vyrostla ve vesnici Proseč Obořiště.  Jako malá pásla husy. Na to ještě i teď moc ráda vzpomíná. V mládí žila nějakou dobu během         2. světové války v Rakousku, kam se potom velmi ráda vracela.

Její manžel Miroslav pocházel ze Zlína, ale usadili se spolu v Třešti. Jejich manželství bylo bezdětné.  Oba velmi rádi sportovali, nejraději měli pěší turistiku v horách a v zimě běžky. Dalším jejich společným koníčkem bylo cestování a zahrádka.

Paní Kotásková pracovala nejdříve jako kadeřnice, po svatbě nastoupila jako prodavačka do prodejny obuvi, kde pracovala až do důchodu- nejdříve ve Snaze a potom u Bati. Bratři paní Kotáskové zemřeli velmi brzo. S oběma svými sestrami měla paní Kotásková krásný vztah. Sestry jí často v Třešti navštěvovaly. I možná proto, že neměla vlastní děti, velmi přilnula ke své neteři. Příbuzní popisují paní Kotáskovou jako výtečnou kuchařku a nesmírně laskavou a hodnou osobu, s kterou se vždycky moc nasmáli. Taková zůstává paní Kotásková i ve svých úctyhodných 101. letech- veselá, laskavá. Kéž ji i v tomto vysokém věku stále těší svět.

1.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg2.jpgAktualizace pravidel pro návštěvníky

PRAVIDLA PRO NÁVŠTĚVNÍKY DOMOVA ŽDÍREC

Návštěvní hodiny

DENNĚ   13-16 HODIN

 

Pokud jste v posledních 14 dnech pobývali déle než 12 hodin mimo území ČR, prosíme, odložte návštěvu svých blízkých.

 

 1. Návštěva je možná 2x týdně pro jednoho uživatele v trvání 30. min. ve vnitřních prostorách. Návštěva v zahradě i déle, maximálně dva návštěvníci.
 2. Návštěvu je nutné si domluvit telefonicky nejméně den předem v pracovních dnech v čase 10 – 15h na tel. 561 111 322.
 3. Pro vstup do Domova používejte výhradně hlavní vchod z parkoviště přes recepci.
 4. Vždy je nutné nahlásit svůj kontakt s uživatelem na recepci domova, kde je nezbytné prokázat a stvrdit podpisem, že jste:
 5. a) absolvoval/a nejdéle před 7 dny RT-PCR vyšetření na přítomnost viru SARS-CoV-2 s negativním výsledkem, nebo
 6. b) absolvoval/a nejdéle před 72 hodinami POC test na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 s negativním výsledkem, nebo
 7. c) byl/a očkována proti onemocnění covid-19 a doloží certifikátem o provedeném očkování, že:

- od aplikace druhé dávky v případě dvoudávkového schématu uplynulo nejméně 14 dní nebo

- od aplikace dávky v případě jednodávkového schématu uplynulo nejméně 14 dní.

 1. d) prodělala laboratorně potvrzené onemocnění covid-19, uplynula u ní doba izolace a neuplynulo více než 180 dní, nebo
 2. e) na místě podstoupila preventivní antigenní test na stanovení přítomnosti antigenu viru SARS-CoV-2, který je určen pro sebetestování nebo povolený Ministerstvem zdravotnictví k použití laickou osobou, s negativním výsledkem.

 

 1. Návštěvy bez výše doložených skutečností jsou možné pouze v ochranném obleku, a pokud:
 2. Jdete navštívit uživatele v terminálním stádiu onemocnění (oblek zdarma)
 3. Bez respirátoru Vám nebude umožněna návštěva Vašeho blízkého. V recepci je možno ho zakoupit za 40 Kč.
 4. Návštěva si musí chránit ústa a nos respirátorem FFP2 nebo KN95 bez výdechového ventilu po celou dobu návštěvy i ve venkovních prostorách.
 5. Donáška potravin a balíčků je bez omezení.
 6. Využijte dezinfekci na stojanu u vstupních dveří i průběžně v prostorách domova.
 7. Buďte ohleduplní, dodržujte rozestupy (min. 2m) i veškerá další hygienická doporučení.
 8. Dbejte pokynů ošetřujícího personálu. Věřte, že vše činíme s ohledem na zdraví Vás, Vašich blízkých i nás všech.
 9. Výše uvedená pravidla vycházejí z aktuálního nařízení vlády ČR.


Výlet do ZOO Jihlava

 

V pondělí 14. června 2021 uspořádal Domov Ždírec pro skupinku uživatelů výlet do jihlavské ZOO. Na výlet se z Domova Ždírec vydaly samé dámy. Těšily se především na žirafy, opice a šelmy. Za vstupní branou do ZOO si uživatelky získalo hned první zvíře, co uživatelky spatřily. Byla to roztomilá surikata hlídkující vzpřímeně na vyvýšenině. Naše výletnice se velice zajímaly o to, co je to za zajímavé zvířátko. Bavily se tím, jak stojí na zadních nožkách a stráží své teritorium. 

Setkání s žirafami, na které se uživatelky domova tolik těšily, bylo úžasné. Uživatelky obdivovaly, jak majestátně si před námi žirafy ve svém výběhu vykračovaly.

Velkým překvapením byl pro uživatelky pohled na „jihlavské“ medvědy. Představovaly si je větší. Podivovaly se, jací to jsou malí roztomilí méďové.

A aby byl výlet do ZOO ještě příjemnější, zavítaly jsme v ZOO i do jednoho z bufetů. Uživatelky malinko „zahřešily“ a objednaly si hranolky. Jídlo, které se v jídelně domova nepodává.

Pro uživatelky byl výlet velkým zážitkem. Jak se celá skupinka uživatelek   shodla, nebyly už v ZOO spoustu let.  Některé z uživatelek vzpomínaly, že v ZOO byly naposledy, když jejich děti byly ještě malé. Velmi je tedy překvapilo, jak se ZOO za tu dobu, co v ní nebyly, proměnila.

 

1.jpg2.jpg3.jpg5.jpg7.jpgHledáme brigádníky na léto

Domov Ždírec, p. o., Ždírec 43, 588 13 Polná

              PŘIJME

na brigádu pracovnici na úklid

-nabízíme 120kč/hod- dohoda o provedení práce

-termíny:  24. 6. - 2. 7. 2021, 8. 7. – 30. 7. 2021, 16. 8. – 20. 8. 2021, dle domluvy možné i další termíny v průběhu roku

.-zájemci prosím volejte na tel.: 734 238 384 (p. Hejsek), nebo pište na e-mail: hejsek.m@domovzdirec.czOslava Dne matek

Na druhou květnovou neděli připadá Den matek. Letos oslavíme tento svátek 9. května.

Je to den, kdy se vzdává pocta všem maminkám.

Děti ze ždírecké mateřské školy pro naše uživatelky - maminky, vyrobily krásné kytičky z papírů. Moc dětem děkujeme, že na naše uživatelky nezapomněly. Rádi kytičky předáme.

obrázek.jpgČarodějnice v Domově Ždírec

Současná epidemiologická situace nedovoluje pořádat velké společenské akce. V Domově Ždírec jsme tedy letos, stejně jako v loňském roce, nemohli pro uživatele uspořádat tradiční pálení čarodějnic. Protože jsme však nechtěli uživatele o tento lidový zvyk zcela připravit, navštívily aktivizační pracovnice v čarodějnických kostýmech 30. dubna uživatele na jejich pokojích či společenských místnostech, aby jim alespoň takto připomněly, že je před námi Filipojakubská noc, tedy "noc čarodějnic".

IMG-20210501-WA0003 (2).jpgZapojení se do projektu " Laskavý dopis"

Ručně psané dopisy v dnešní době sociálních sítí a mobilních telefonů jsou něčím výjimečným, ojedinělým. Nyní však ručně psané dopisy díky projektu "Laskavý dopis" zažívají svoji renesanci. Projekt "Laskavý dopis" je iniciativou neziskové organizace Lepší senior. Tato organizace se snaží v rámci tohoto projektu přimět veřejnost, aby myslela na seniory v domovech pro seniory, na které dopadá tíha nynější situace a kteří mají vzhledem ke stávajícím opatřením a zdravotním rizikům ztížený kontakt se svými rodinami, příbuznými. "Laskavé dopisy" by měly být něčím, co v této nelehké době seniory potěší, rozptýlí, obohatí a povzbudí. 

Domov Ždírec je jedním z domovů pro seniory, který se do projektu "Laskavý dopis" zapojil. Do Domova Ždírec tak putují dopisy od různých pisatelů z různých koutů České republiky. Mezi pisateli jsou kolektivy školních tříd, studentky… Někdy je psaní dopisů pro seniory aktivitou více členů jedné domácnosti. Mezi dopisy tak byl třeba dopis  od maminky a další dopis psala její dcera. 

Protože naše zadání bylo, aby dopis nebyl přímo určen pro konkrétního seniora, jak organizace Lepší senior nabízí, ale univerzální, aby mohl potěšit vícero našich uživatelů, volí pisatelé většinou oslovení "Milá babičko, milý dědečku." Dále píší o sobě, popisují veselé příhody ze svého života. V dopisech jsou často milá slova, kterými chtějí pisatelé seniory povzbudit, potěšit. Děti do dopisů kreslí obrázky.  Někdo do dopisů přikládá pohlednici s fotografií města, ve kterém žije. Některý z dopisů obsahoval třeba i drobný dárek.

Často dopisy bereme mezi uživatele k odpolední kávě. Společně si je pročítáme, bavíme se o nich. Také je ale zapůjčujeme uživatelům, kteří mezi ostatní uživatele příliš nechodí, kteří jsou spíše samotáři.

Ačkoliv se v projektu nepředpokládá, že by mezi adresáty dopisů a jejich odesílateli vznikla nějaká pravidelná korespondence a odesílatelé jsou předem informování o tom, že na své dopisy nemají čekat zpětnou vazbu, občas je  k dopisu přidán pohled s vepsanou adresou pisatele, který je i opatřen známkou, kdy pisatel doufá, že na svůj dopis dostane alespoň kratičkou odpověď.  Většina uživatelů si už však na psaní netroufá, nebo jim potíže se zrakem či  rozklepané ruce psaní znemožňují. Pokud už se někdo z uživatelů ke psaní uvolí, je to něco mimořádného a i pro nás je až dojemné  číst, co naši uživatelé sami sepsali. Věříme, že stejně nadšení budou i ti, kterým jsou tyto odpovědi určené.

1.png

2.png

3.png

 Aktuality z našeho domova

Vážení návštěvníci domova,

v úterý 6. dubna 2021 pokračovalo v našem domově očkování uživatelů proti onemocnění COVID -19, které zajistila naše praktická lékařka MUDr. Hájková z Polné. Očkování uživatelů proběhlo v pořádku a uživatelé se cítí po očkování dobře.

 

Návštěvy uživatelů v našem domově i nadále probíhají dle platných pravidel.

Domov nabízí 1x týdně testování návštěvníků a to vždy ve čtvrtek od 13-14 hodin. Na testování je nutné se předem telefonicky domluvit s pracovnicí recepce na tel. čísle 561 111 322.

Návštěvníci se mohou také prokázat potvrzením od svého zaměstnavatele o provedeném antigenním testu s negativním výsledkem ne starší 48 hodin.

Návštěvníci se mohou také prokázat vystaveným certifikátem Ministerstva zdravotnictví ČR o provedeném očkování proti onemocnění COVID-19 (od aplikace druhé dávky očkovací látky uplynulo nejméně 14 dní). Tím odpadá nutnost testování.

 

Po individuální domluvě s pracovnicí recepce lze využít i samotestů  schválených Ministerstvem zdravotnictví ČR (odkaz: https://www.mzcr.cz/seznam-antigennich-testu-pro-ktere-vydalo-mz-vyjimku/), který si návštěvník sám zakoupí např. v lékárně.Usnesení vlády ČR č. 297

Vážení návštěvníci našeho domova,

na základě usnesení vlády ČR ze dne 18. 3. 2021 č. 297 o přijetí krizového opatření, se mohou návštěvníci našeho domova prokázat vystaveným certifikát Ministerstva zdravotnictví ČR o provedeném očkování proti onemocnění COVID-19 (od aplikace druhé dávky očkovací látky uplynulo nejméně 14 dní). Tím odpadá nutnost testování.

Dovolenky uživatelů jsou řešeny individuálně.

Tým Domova Ždírec.Sčítání 2021

Vážení rodinní příslušníci,

ve dnech 27. 3. - 9. 4. 2021 proběhne v České republice povinné sčítání lidu, domů a bytů dle zákona 332/2020 Sb. Sčítání bude probíhat prostřednictvím elektronického sčítacího formuláře, případně v listinné podobě (do 11. 5. 2021).

Sčítací komisařkou našeho domova je paní ředitelka, PaedDr. Martina Matějková.

Domov pomůže uživatelům s vyplněním elektronického formuláře. Prosíme rodiny (vyjma opatrovníků uživatelů), které nechtějí tuto nabídku využít, aby neprodleně kontaktovaly sociální pracovnice

Děkujeme za spolupráci.

Tým Domova Ždírec

s.pngNovější 1