Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

O domově > Historie

domov Ždírec historieHistorie našeho domova

V roce 1916 koupily sestry Terezie a Emílie Klimentovy, příslušnice III. řádu sv. Františka, usedlost č. p. 43 ve Ždírci a věnovaly se zde opatrování sirotků.

Po první světové válce - v roce 1926 - byl položen základní kámen a z výnosů veřejné sbírky byl postaven nový sirotčinec, který byl otevřen o rok později. Zároveň se stal středem života v obci. V padesátých letech přešel majetek sester Klimentových na Československý stát a byl zde zřízen Domov důchodců, kde sloužily řádové sestry spolu s civilními. Postupem času činnost řádových sester v domově ustala a zůstaly zde pouze zdravotní sestry.

V roce 1971 byla k našemu domovu pobočka v obci Dobronín, která vznikla po stavebních úpravách staré školy. Tato budova však byla bariérová. A v současné době je vyklizena a náš domov jedná o jejím vrácení obci Dobronín.

V roce 1989 začala rozsáhlá přístavba a rekonstrukce staré budovy domova ve Ždírci. V roce 2003 byla provedena oprava střechy a výměna oken, bylo zrekonstruováno vodovodní potrubí.

V současné době je komplex domova ve Ždírci již po rekonstrukci a je otevřená i nová budova, můžeme tak  naplňovat požadavky na kvalitu péče, na dodržování soukromí a důstojnosti našich uživatelů.

Od 1.1.2015 jsme zahájili v prostorách domova poskytování třetí sociální služby, a to odborného sociálního poradenství v rámci Alzheimer poradny Vysočina (registrována je tato služba od 1. 9. 2014). více informací naleznete na alzheimerporadnavysocina.cz

Dále je podstatnou změna názvu našeho domova na DOMOV ŽDÍREC, p. o. a to rovněž od 1. 1. 2015.