Drobečková navigace

O domově > Aktuality

Aktuality


 

 

DUBEN 2018 - Pálení čarodějnic v Domově Ždírec

V Domově Ždírec poslední dubnový týden probíhal ve znamení „Pálení čarodějnic“. Uživatelé ze sena a vyřazených látek vytvořili figurínu čarodějnice ke spálení. V čarodějnickém duchu se neslo i setkání s dětmi z místní mateřské školky, které za uživateli přišly v úterý 24. dubna, aby si s jejich pomocí vytvořily barevné hady na svůj čarodějnický rej. Děti nejdříve zaskočilo, že je místo pracovnic domova vítá skupinka čarodějnic, ale po chvilce, když zjistily, že jsou to čarodějky hodné, co umí vyčarovat čokoládové bonbóny a vaří lahodný lektvar, z nich strach opadl.

Ve středu 25. dubna pak v domově probíhala hlavní akce - pálení čarodějnic. Uživatelé se sešli na nádvoří domova. I jim dělala společnost skupinka čarodějnic, která mezi uživateli poletovala na košťatech. Samozřejmě nechyběl oheň, na kterém se opékaly špekáčky a v jehož plamenech skončila vyrobená figurína čarodějnice.  K poslechu i k tanci hrál harmonikář pan Mareček. Uživatelé domova si ke špekáčku z ohně s chutí dali i pivo, zazpívali si s panem harmonikářem a někteří se nechali od čarodějnic zlákat k tanci. Ty rády odhodily svá košťata a raději, než aby tančily s košťaty, šly do kola s tanečníky, kterých se našlo mezi seniory dost a dost. Ve čtvrtek se pak mohli uživatelé domova přesvědčit, jak to v čarodějnických kostýmech sluší dětem, co navštěvují ždíreckou mateřskou školku. Ty byly tak pozorné, že si v rámci svého čarodějnického reje udělaly vycházku do našeho domova, aby se ukázaly ve svých čarodějnických kostýmech našim uživatelům a zazpívaly jim čarodějnickou písničku.Účast Domovu Ždírec na Velikonočním turnaji v šoulené

Náš domov patřil mezi organizace, které Domov pro seniory, Reynkova, Havlíčkův Brod pozval na Velikonoční turnaj v šoulené. Turnaje se za Domov Ždírec zúčastnila dvě tříčlenná družstva. Protože jsme po celou dobu turnaje neměli přehled, jak se vede ostatním z družstev, bylo pro nás milým překvapením, že se jedno z našich ždíreckých družstev umístilo až na medailové pozici, a to na krásném 3. místě. Pořadatelé odměnili všechny zúčastněné krásnými cenami. Naše družstvo, které bylo na 3. místě, dostalo kromě hodnotných cen a diplomu i nádherný pohár a sladkou odměnou, koláč s číslicí tři.Velikonoce v Domově Ždírec

Velikonoční čas jsme v domově prožívali dle velikonočních tradic a zvyklostí. Nejenže jsme si v rámci aktivizací připomínali zvyky, které patří k jednotlivým dnům pašijového týdne, ale některé z nich jsme převedli i do praxe. Na Zelený čtvrtek jsme poobědvali špenát, a tak dodrželi zvyk, že se má v tento den sníst něco zeleného, abychom byli po celý rok zdraví. Uživatelé si v tento den napekli k odpolední svačině i tradiční jidáše. Kromě jidášů se však v pašijové týdnu v domově pekli i beránci, selo velikonoční osení, barvila vajíčka. Mezi uživateli máme i zručného pána, který se na Velikonoční pondělí důkladně připravil, upletl si z vrbových proutků pomlázku. V domově nechyběla ani velikonoční mše svatá, aby tento největší křesťanský svátek mohli uživatelé domova prožít i v duchovní rovině.

 BŘEZEN 2018 - Tvoření jarních dekorací v keramické dílně

Ačkoliv astronomické jaro je teprve před námi, v naší keramické dílně se již několik týdnů intenzivně věnujeme tvoření výrobků s jarní a velikonoční tématikou.

 Hrátky s pamětí

Náš domov se připojil k celosvětové akci Týždeň mozgu, který se slaví již od roku 1996 a který pořádá Slovenská Alzheimerova společnost. Ten v letošním roce připadá na týden od 12. 3. 2018 do 18. 3. 2018. V rámci tohoto týdne se v domově konaly v pondělí, 12. 3. 2018, tradiční Hrátky s pamětí. Tento program byl koncipován jako workshop, kde si uživatelé domova vyzkoušeli různé úkoly a cvičení na trénování paměti. Samotnému workshopu předcházela přednáška Mgr. Marcely Rýpalové, trenérky paměti a vedoucí Alzheimer poradny Vysočina. Uživatelé se dozvěděli, jak správně o svoji paměť pečovat, jak ji posilovat, aby jim sloužila co nejlépe.

  ÚNOR 2018 - Návštěva divadla

Příznivci divadla z řad uživatelů Domova Ždírec měli 9. února 2018 příležitost shlédnout v Horáckém divadle Jihlava v rámci veřejné generálky slavnou tragikomedii Racek od známého ruského dramatika Antona Pavloviče Čechova. S nabídkou účastnit se veřejných generálek divadelních představení náš domov oslovilo přímo Horácké divadlo Jihlava. Pozorné bylo, že pro naše uživatele byla vyhrazena místa v první řadě, aby dobře viděli na jeviště, dobře herce slyšeli, a měli co nejsnazší přístup ke svým místům k sezení. Zážitek našich uživatelů z návštěvy divadla tak byl o to intenzivnější.

 Masopustní posezení

V době masopustních průvodů, maškarních plesů a karnevalů si i senioři z Domova Ždírec mohli užít masopustního veselí. Ve středu 7. února 2018 se v Domově Ždírec konalo masopustní posezení. Na masopustní posezení se senioři těšili a náležitě připravovali. Chystali girlandy na výzdobu společenské místnosti, vyráběli nápadité škrabošky. Vlastnoručně připravili i tradiční masopustní pohoštění – koblížky a to hned dva druhy koblih – klasické kynuté a ještě i tvarohové, ale hlavně se dobře bavili. Sledovali rej masek, od kterých se nechali zlákat k tanci, a někteří i ke štamprdličce. Kdo netančil, alespoň si s panem harmonikářem panem Marečkem zazpíval. Ten hrál samé známé písničky, často i dle přání seniorů či maškar. Bohaté občerstvení, skvělý harmonikář, veselé dovádění maškar,… a hlavně chuť všech zúčastněných se dobře bavit – to vše přispělo k tomu, že se všichni výtečně bavili a masopustní posezení hodnotili jako velmi povedené.

Speciální poděkování patří panu harmonikářovi Marečkovi z Třeště a městysi Nové Veselí, které nám zapůjčilo několik masek.