Drobečková navigace

O domově > Aktuality

Aktuality


 

 

BŘEZEN 2019 - Josefovský koncert v Domově Ždírec

V den svátku Josefů, 19. března 2019, přijeli do Domova Ždírec žáci Základní umělecké školy Polná se svými pedagogy, aby svým Josefovským koncertem potěšili Pepíky, kteří slavili svůj svátek, ale i ostatní uživatele domova. Nejdříve pan Karel Netolický představil uživatelům klarinetové kvarteto. Protože kvartetu chyběla jedna z členek, pan Netolický ji, jak uživatelům přiznal, milerád zastoupil a se svými žáky si zahrál. Klarinetové kvarteto uživatelům zahrálo výběr písniček, se kterými uspělo v soutěži komorních orchestrů a se kterými postoupilo do krajského kola soutěže.

Klarinetové kvarteto vystřídal absolvent hry na akordeon, Štěpán Rychlý. Ten svým hudebním umem diváky doslova učaroval. Při první jeho písničce „Eště som sa neoženil“ uživatelé jen nevěřícně sledovali Štěpánovy ruce, jak ladně se pohybují po akordeonu. Při druhé písničce, „Děti z Pirea“, někteří neodolali a píseň si pobrukovali. Třetí písnička, „Co jste, hasiči“, však už rozezpívala téměř celé publikum, stejně tak poslední písnička, „Cestář“, kterou se Štěpán s diváky loučil.

Oslava svátku Josefů tak byla díky žákům Základní umělecké školy Polná v Domově Ždírec skutečně velkolepá.



ÚNOR 2019 - Masopust v Domově Ždírec

Ve středu 27. února se v Domově Ždírec uskutečnilo tradiční masopustní posezení, které je mezi uživateli domova událostí, na kterou se velmi těší a rádi se i zapojují do jeho příprav. S aktivizačními pracovnicemi tvoří výzdobu a připravují masopustní koblížky. Letos kromě klasických masopustních koblížků upekli i pajerské koláče. Občerstvení tedy bylo, jak se na správný masopust sluší, opravdu bohaté. K poslechu, ale i k tanci hrál harmonikář pan Mareček. První jeho sólo patřilo maskám. Mezi seniory vtančila duhová víla společně s veselými klauny. Seniory pozdravil pražský Pepík. Ten možná některé z přítomných pozlobil svoji poznámkou, že „Praha to teda není.“ Námořník přislíbil seniorům, že pomůže rozvlnit přítomné tanečníky. Indiánka se chopila „ohnivé vody“, kterou rozlévala přítomným. Okrasou průvodu masek byla zaručeně Marfuša, která nevypadala jak princezna, ale jako královna. Ta přítomné pány vystrašila poznámkou, že se z daleké Rusi přišla do domova poohlédnout po ženichovi. Po úvodním sólu masek už improvizovaný parket patřil nejen maskám, ale i seniorům, které masky vzaly do kola. Kdo tančit nemohl, alespoň si s harmonikářem zazpíval. Čas ve veselé společnosti, při muzice a bohatém občerstvení rychle plynul a najednou už tu byla poslední písnička na rozloučenou- „…nebudem si říkat sbohem, ale na shledanou“ . Ta přesně vyjadřovala pocity všech přítomných. Všichni v domově se už teď těšíme na příležitost, kdy k nám pan Mareček opět zavítá.

 



LEDEN 2019 - Novoroční posezení

Ve středu 9. ledna 2019 se v Domově Ždírec uskutečnilo novoroční posezení. Paní ředitelka domova, PaedDr. Martina Matějková, zahájila toto novoroční setkání projevem, ve kterém popřála uživatelům i zaměstnancům domova vše nejlepší do roku 2019. Nechyběl ani slavnostní přípitek, kdy si uživatelé připili skleničkami sektu na zdraví a na šťastný nový rok. Pak už prostor patřil harmonikáři, panu Marečkovi, který uživatele bavil svými písničkami. Svůj repertoár pan harmonikář uzpůsobil přáním uživatelům, kteří mu hlásili, jakou písničku by chtěli nechat zahrát. Vstupní halou tak zněly oblíbené písně uživatelů, kteří si je rádi s panem Marečkem zazpívali.

 



PROSINEC 2018 - Nostalgické swingování

Těsně před vánočními svátky, ve čtvrtek 20. prosince 2018, uspořádal Domov Ždírec pro uživatele koncert s podtitulem Nostalgické swingování. Nesmrtelné hity a písně z filmů Noční motýl, Pytlákova schovanka, Limonádový Joe či Přítelkyně pana ministra v podání herečky Národního divadla Brno, Moniky Maláčové, a klavírního virtuosa, Martina Jakubíčka, přenesly uživatele domova o několik let zpátky- do 30. a 40. let, do doby zapomenuté grácie a noblesy. Pro uživatele to byl skutečně nevšední zážitek. Závěrem se vstupní halou rozezněly nejznámější české koledy, které si účinkující zazpívali společně s uživateli Domova Ždírec.



Vánoční pásmo divadelního spolku Kamarádi v Domově Ždírec

V úterý 18. prosince 2018 do Domova Ždírec podruhé během roku zavítal divadelní spolek Kamarádi, který tvoří děti ze Ždírce a okolních obcí-z Měšína a Dobronína. Tentokrát byl jejich program ryze vánoční. Děti nám předvedly výjev z Betléma, který byl založen na písničkách o narození Ježíše Krista. Příjemné bylo, že kromě klasických koled, které si s dětmi prozpěvovali i uživatelé domova, byla většina písniček pro uživatele neznámých, neoposlouchaných, s krásným vánočním poselstvím, do jejichž textů se uživatelé se zájmem zaposlouchali.

A protože k vánočnímu času patří i nadělování dárků, děti ze Spolku Kamarádi myslely i na toto a obdarovaly uživatele domova krásnými papírovými andělíčky, které pro uživatele vytvořily.



Vánoční koncert žáků ZUŠ Polná v Domově Ždírec

V adventním čase navštívili Domov Ždírec žáci ZUŠ Polná se svými vyučujícími. Uživatelé si mohli poslechnout vánoční písně, koledy, ale i veselé písničky převážně z dílny oblíbených autorů Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Ty uživatelům zazpívali žáci, kteří navštěvují na ZUŠ Polná sólový zpěv. Podporou jim byla jejich vyučující, Jitka Jacobsová, která uživatelům představovala jednotlivé vystupující a jejich skladby. Na klavír je doprovázela další z vyučujících polenské ZUŠ- Eliška Blahová. Kromě klavíru zněly vstupní halou i housle, na které hrál smyčcový soubor v čele s paní Petrou Kotrbovou. Uživatelé neskrývali obdiv nad umem mladých hudebníků a jejich skladby odměnili bouřlivým potleskem.



Vánoční vystoupení dětí z MŠ Ždírec

Ve středu 12. prosince 2018 domov navštívila nezvyklá návštěva. V domově se objevil celý houf roztomilých andílků, kteří uživatelům domova zazpívali vánoční koledy. Za andílky se převlékly děti z Mateřské školy Ždírec. Ti pro uživatele měly i vlastnoručně vyrobené dárečky - stromečky ve tvaru kužele, které si uživatelé vystavili ve svých pokojích. Zdobí ale i jídelny a chodby domova.

 



Vánoční stromeček v domově

Od začátku adventu zdobí prostory vstupní haly domova vedle adventního věnce i nádherný vánoční stromeček. Jako vždy jsme volili tradiční ozdoby. Kromě usušených koleček pomerančů, borovicových šišek, jsou na stromečku keramické zvonky, které vytvořili uživatelé v keramické dílně.

Vedle stromečku ve vstupní hale má svůj vánoční stromeček každé oddělení domova.

Každým rokem jsme zváni i do místního kostela, abychom ozdobili vlastnoručně vyrobenými ozdobami dva ze stromečků, které během vánočních svátků zdobí ždírecký kostel.



Adventní věnec pro domov

Poslední listopadový týden byl v Domově Ždírec věnován přípravám na adventní čas. Vyráběli jsme s uživateli adventní věnce, kterými jsme vyzdobili všechny společenské místnosti domova. Největší z věnců, který zdobí vstupní halu domova, vznikl s velkým přispěním floristky, paní Věry Zajíčkové. Ta pro uživatele 28. listopadu 2018 uspořádala tvořivou dílnu, v rámci které uživatelé asistovali paní Zajíčkové při tvorbě adventního věnce, který je opravdu mimořádně velký a poutá pozornost všech příchozích nejen svou velikostí, ale i svou krásou. U tohoto adventního věnce jsme se hned na začátku adventu sešli při společném Otvírání týdne a slavnostně na něm rozžali první adventní svíčku.



ŘÍJEN 2018 - Beseda o loutkách

Dne 9. října 2018 navštívily Domov Ždírec paní Stanislava Kudrnová a paní Marie Sedláková, pracovnice firmy s pohádkovým názvem - Království loutek. Tato firma se již dvacet let zabývá výrobou různých typů loutek. Funguje jako chráněná dílna, která zaměstnává převážně lidi se zdravotním postižením. Sídlí na Vysočině ve Vojnově Městci. Patří mezi největší výrobce loutek v České republice. Loutky dodává do českých i zahraničních obchodů. Mezi neprodávanější marionety patří tradiční postavička Pinochia, kašpárka, klauna, Pipi Punčochaté, ale i loutky sportovců, především fotbalistů. Když uživatelé poslouchali paní Kudrnovou, která jim povídala o fungování firmy a výrobě loutek, mohli zároveň i sledovat, jak pod rukama paní Sedlákové vzniká nová loutka. Kromě loutek, které paní Sedláková vyrobila přímo před zraky uživatelů, přivezly pracovnice Království loutek mnoho dalších hotových loutek a maňásků, které nechaly mezi uživateli kolovat. Uživatelé loutky obdivovali a někteří neodolali a zkusili si loutku vést. Když pracovnice Království loutek viděly, jak uživatele kontakt s loutkami těší, jak na loutky velmi dobře reagují, věnovaly několik loutek našemu domovu jako dárek.