Drobečková navigace

O domově > Aktuality

Aktuality


 

 

Poník Amálka

Poník Amálka v Domově Ždírec

Již podruhé během letošních prázdnin zavítal mezi uživatele Domova Ždírec chovatel koní, pan Světlák, a to 13. srpna 2019. Tentokrát s sebou neměl kobylku Trnku, ale koníka menšího vzrůstu- poníka Amálku. Amálka se, stejně jako při minulé návštěvě kobylka Trnka, ukázala jako milovnice mrkve. Brala si ji od uživatelů z dlaně. Dokonce o ni nejdříve i poprosila předními běhy a pak si ji teprve z nastavené ruky vzala. Amálce se i moc líbilo, když pan Světlák půjčil uživatelům kartáč a nechal je, aby Amálku kartáčovali. A protože pan Světlák před svojí návštěvou avízoval, že na Amálce jezdí jeho syn a Amálka vozí při různých příležitostech i další děti, přizvali někteří ze zaměstnanců na tuto akci své děti. Ty se na poníkovi rády svezly, což byla pro uživatele také pěkná podívaná.

 

4.png

 

 

 Dožínková slavnost

Dožínková slavnost v Domově Ždírec

Léto je od nepaměti na venkově spojováno s obdobím žní. Protože hodně uživatelů Domova Ždírec z venkova pochází a často i pracovali v zemědělství, rozhodli jsme se jim čas žní připomenout uspořádáním Dožínkové slavnosti. Ta se v domově konala ve středu 21. srpna 2019. V úvodu Dožínkové slavnosti proběhlo předání dožínkového věnce a kytice. Selka se sedlákem odměnili chasu v dobových kostýmech za dožínkový věnec s kyticí a hlavně za vykonanou práci na poli výbornými koláčky. Těch bylo tolik, že si je mohli nabídnout i uživatelé domova. Poté selka popřála všem přítomným, aby se dobře bavili při pěkné muzice, o kterou se postaral pan Makovička se svou harmonikou. „Hrajete ohromně, všechna čest,“ nešetřili chválou na pana Makovičku uživatelé, kterým se jeho písničky moc líbily.

 

1.pngNabídka práce

Nabízíme pracovní pozici - pracovník v sociálních službách a všeobecná sestra. Více informací naleznete v sekci Pro veřejnost - Volná pracovní místa.Čtyřnohá návštěva v Domově Ždírec

Čtyřnohá návštěva v Domově Ždírec

Ve středu 17. července uživatele Domova Ždírec navštívil čtyřnohý host- kobylka Trnka. Tu do zahrady domova přivedl její chovatel- Radim Světlák, který ždírecký domov sám oslovil a tuto nezvyklou návštěvu domovu nezištně nabídnul. „Tady bude kůň? Tak to bude hotová senzace!“, těšili se na koně uživatelé domova a byli na něj velice zvědaví. Pan Světlák nejdříve kobylku uživatelům domova představil a vysvětlil, jak rozumět signálům, které kůň vyjadřuje svým postojem, postavením uší, frkáním,… Uživatelé na pana Světláka měli spoustu otázek. Zajímali se, jak je kobylka stará, kolik váží, jestli jí pan Světlák dává oves, jestli má podkovy, … Pan Světlák ukázal uživatelům několik z povelů, které kobylku naučil. Situaci však měl ztíženou tím, že kobylka byla z neznámého prostředí a z velkého obecenstva poněkud nervózní. V takové chvíli pomohlo, když se s ní pan Světlák proběhl a nechal kobylku vyklusat. Mezi uživateli se našlo hodně odvážlivců, kteří se nebáli nabídnout kobylce přímo z dlaně kousek jablka nebo mrkve. Bezprostřední kontakt s tímto majestátním a vznešeným zvířetem byl pro všechny přítomné velkým zážitkem, za který panu Světlákovi a jeho kobylce Trnce moc děkujeme.

 

fotka.png

 

 Sponzorský dar

Firma BATEPO, která se zabývá od 1990 výrobou ponožkového zboží věnovala uživatelům Domova Ždírec 100 ks párů ponožek.

Děkujeme!Historická hudba Duo Con Amore

Dne 21. června 2019 v odpoledních hodinách navštíví náš domov Duo Con Amore v podání MgA. Václava Kučery ArtD a Olgy Kučerové Dvorské, kteří představí našim uživatelům barokní a renesanční hudbu. Duo Con Amore bylo vytvořeno na základě dlouholeté koncertní a pedagogické praxe.

bez názvu.pngVíkend otevřených zahrad 8.-9. 6. 2019

Již potřetí se otevře zahrada  a park Domova Ždírec široké veřejnosti. Domov se tak zapojí do celostátní akce, jejímž hlavním organizátorem je Průvodce parkem, o. s. Hlavním cílem této akce je zvýšit informovanost a povědomí lidí o zahradním umění, zahradní architektuře, parcích, zahradách a veřejných prostorech. Rádi Vás u  nás uvítáme a provedeme. Těšíme se na Vás.

Plakát - Víkend otevřených zahrad.jpg

 Exkurze do domova pro seniory

     Ve středu 22. 5. 2019 vedení našeho domova navštívilo Domov Clementas Mlékovice, který se nachází kousek od Prahy v malé středočeské obci Mlékovice. Ve zcela nově zrekonstruované budově jsou k dispozici jedno i vícelůžkové pokoje s vlastním hygienickým zařízením o celkové kapacitě 250 lůžek. Domov Clementas Mlékovice začal přijímat první klienty v létě 2016.

Pečují především o seniory, kteří trpí Alzheimerovou chorobou, Parkinsonovou chorobou či jiným typem demence, přijímají klienty po cévních mozkových příhodách a klienty s omezenou mobilitou.Pálení čarodějnic

Každým rokem Domov Ždírec pořádá pro své uživatele tradiční Pálení čarodějnic.  Letos chladné počasí a tolik potřebný déšť pozměnily plány na tuto akci. Uživatelé domova si museli nechat zajít chuť na špekáčky opečené na ohni a museli vzít zavděk špekáčky upečenými  v kuchyni. Ale i na nich pochutnali.  Místo, aby seděli u ohně a sledovali, jak plameny ohně olizují figurínu slaměné čarodějnice, bavili se ve vstupní hale domova ve společnosti čarodějnic živých. Ty  po první písničce harmonikáře pana Mrkvičky doslova vletěly na svých košťatech mezi uživatele. Nejdříve si při tanci vystačily samy, ale po chvilce vzaly do kola i uživatele domova. Ti se při pěkných písničkách pana harmonikáře, točeném pivečku a chutných špekáčcích výborně bavili téměř dvě hodiny.

 1.jpg

 BŘEZEN 2019 - Josefovský koncert v Domově Ždírec

V den svátku Josefů, 19. března 2019, přijeli do Domova Ždírec žáci Základní umělecké školy Polná se svými pedagogy, aby svým Josefovským koncertem potěšili Pepíky, kteří slavili svůj svátek, ale i ostatní uživatele domova. Nejdříve pan Karel Netolický představil uživatelům klarinetové kvarteto. Protože kvartetu chyběla jedna z členek, pan Netolický ji, jak uživatelům přiznal, milerád zastoupil a se svými žáky si zahrál. Klarinetové kvarteto uživatelům zahrálo výběr písniček, se kterými uspělo v soutěži komorních orchestrů a se kterými postoupilo do krajského kola soutěže.

Klarinetové kvarteto vystřídal absolvent hry na akordeon, Štěpán Rychlý. Ten svým hudebním umem diváky doslova učaroval. Při první jeho písničce „Eště som sa neoženil“ uživatelé jen nevěřícně sledovali Štěpánovy ruce, jak ladně se pohybují po akordeonu. Při druhé písničce, „Děti z Pirea“, někteří neodolali a píseň si pobrukovali. Třetí písnička, „Co jste, hasiči“, však už rozezpívala téměř celé publikum, stejně tak poslední písnička, „Cestář“, kterou se Štěpán s diváky loučil.

Oslava svátku Josefů tak byla díky žákům Základní umělecké školy Polná v Domově Ždírec skutečně velkolepá.