Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

O domově > Aktuality > Zapojení se do projektu " Laskavý dopis"

Zapojení se do projektu " Laskavý dopis"Ručně psané dopisy v dnešní době sociálních sítí a mobilních telefonů jsou něčím výjimečným, ojedinělým. Nyní však ručně psané dopisy díky projektu "Laskavý dopis" zažívají svoji renesanci. Projekt "Laskavý dopis" je iniciativou neziskové organizace Lepší senior. Tato organizace se snaží v rámci tohoto projektu přimět veřejnost, aby myslela na seniory v domovech pro seniory, na které dopadá tíha nynější situace a kteří mají vzhledem ke stávajícím opatřením a zdravotním rizikům ztížený kontakt se svými rodinami, příbuznými. "Laskavé dopisy" by měly být něčím, co v této nelehké době seniory potěší, rozptýlí, obohatí a povzbudí. 

Domov Ždírec je jedním z domovů pro seniory, který se do projektu "Laskavý dopis" zapojil. Do Domova Ždírec tak putují dopisy od různých pisatelů z různých koutů České republiky. Mezi pisateli jsou kolektivy školních tříd, studentky… Někdy je psaní dopisů pro seniory aktivitou více členů jedné domácnosti. Mezi dopisy tak byl třeba dopis  od maminky a další dopis psala její dcera. 

Protože naše zadání bylo, aby dopis nebyl přímo určen pro konkrétního seniora, jak organizace Lepší senior nabízí, ale univerzální, aby mohl potěšit vícero našich uživatelů, volí pisatelé většinou oslovení "Milá babičko, milý dědečku." Dále píší o sobě, popisují veselé příhody ze svého života. V dopisech jsou často milá slova, kterými chtějí pisatelé seniory povzbudit, potěšit. Děti do dopisů kreslí obrázky.  Někdo do dopisů přikládá pohlednici s fotografií města, ve kterém žije. Některý z dopisů obsahoval třeba i drobný dárek.

Často dopisy bereme mezi uživatele k odpolední kávě. Společně si je pročítáme, bavíme se o nich. Také je ale zapůjčujeme uživatelům, kteří mezi ostatní uživatele příliš nechodí, kteří jsou spíše samotáři.

Ačkoliv se v projektu nepředpokládá, že by mezi adresáty dopisů a jejich odesílateli vznikla nějaká pravidelná korespondence a odesílatelé jsou předem informování o tom, že na své dopisy nemají čekat zpětnou vazbu, občas je  k dopisu přidán pohled s vepsanou adresou pisatele, který je i opatřen známkou, kdy pisatel doufá, že na svůj dopis dostane alespoň kratičkou odpověď.  Většina uživatelů si už však na psaní netroufá, nebo jim potíže se zrakem či  rozklepané ruce psaní znemožňují. Pokud už se někdo z uživatelů ke psaní uvolí, je to něco mimořádného a i pro nás je až dojemné  číst, co naši uživatelé sami sepsali. Věříme, že stejně nadšení budou i ti, kterým jsou tyto odpovědi určené.

1.png

2.png

3.png