Drobečková navigace

O domově > Aktuality

Aktuality


 

 

Oslava dožínek v Domově Ždírec

Když v okolí ždíreckého domova utichly motory kombajnů a obilná pole se proměnila ve strniště, uspořádal Domov Ždírec pro své uživatele oslavu dožínek. Pro uživatele to byla náramná podívaná. Díky dobovému oblečení se někteří zaměstnanci a uživatelé na jedno srpnové odpoledne proměnili v děvečky, sedláka, selku. Tato chasa vybavená patřičnými nástroji šla v dožínkovém průvodu předat selce a sedlákovi dožínkový věnec a kytici. Sedlákovi a selce pak patřila první písnička, na kterou si spolu zatančili sólo. Další písničky harmonikáře pana Šimka patřily už i ostatním uživatelům, z nichž se někteří přidali do tance a zpěvu, jiní sledovali dožínkové veselí zpovzdálí.ČERVEN 2018 - Vítězství ždíreckého týmu v krajském kole soutěže Morava Cup

Každým rokem vyráží dva týmy hráčů z Domova Ždírec do Domova pro seniory Třebíč, Manželů Curieových na turnaj v pétanque, který je krajským kolem soutěže Morava Cup. Tento turnaj je pro uživatele očekávanou sportovní událostí, které předchází tréninková příprava. Podle toho, jak se uživatelům daří v této tréninkové přípravě, jsou vybráni ti, kteří budou náš domov na turnaji reprezentovat.

Letos se konal již devátý ročník této soutěže, na který se sjeli senioři ze šesti domovů pro seniory zřizovaných Krajem Vysočina, které sestavili devět hracích mužstev. Datum konání této soutěže bylo stanoveno na středu 13. června 2018. Ačkoliv v předchozích osmi ročnících soutěže se nestalo, že by v den konání soutěže pršelo, letos měli organizátoři na počasí smůlu. Na tento den meteorologové předpovídali chladné a deštivé počasí a jejich předpověď se bohužel naplnila. Po parných dnech se ochladilo a po celý den se objevovaly dešťové přeháňky. Pořadatele však toto nepříznivé počasí nezaskočilo. Plánovaný pétanque nahradili „suchou alternativou“- hraním „čáry“ v prostorách jídelny domova. Hrálo se speciálními žetony, které bylo třeba hodit co nejblíže k vyznačené čáře.

I když naši uživatelé byli připraveni na pétanque, tato změna je nevyvedla z míry. „Čára? To jsem hrál jako kluk ale s desetníky,“ hned si vybavil pan Josef, který reprezentoval jeden z našich týmů, pro které navrhnul přízvisko „Ždírec- Klokani.“ Po prvních hodech, které pro soutěžící byly zkušebními, kdy zjišťovali, jak je třeba žetony házet, byly hody našich uživatelů stále přesnější a taktičtější. Náš tým „Ždírec- Klokani“ byl ve své skupině natolik úspěšný, že postoupil do boje o medailové umístění. Našemu druhému mužstvu se dařilo méně, ze své skupiny nepostoupilo. To jim však náladu nezkazilo. Užívali si příjemné atmosféry turnaje, bohatého občerstvení a soustředěně sledovali boj našeho týmu „Ždírec – Klokani“ o medailové umístění. Ten byl i v těchto finálových soubojích úspěšný. Vyhrál 1. místo, a tak obhájil vítězství z loňského roku.

Do domova se tak naše družstvo „Ždírec- Klokani“ vracelo se zlatými medailemi na krku, diplomy, dárkovým košem a pozvánkou do Zlína na IX. Ročník Morava Cupu ve hře pétanque, kam si svým vítězstvím zajistilo postup.DUBEN 2018 - Pálení čarodějnic v Domově Ždírec

V Domově Ždírec poslední dubnový týden probíhal ve znamení „Pálení čarodějnic“. Uživatelé ze sena a vyřazených látek vytvořili figurínu čarodějnice ke spálení. V čarodějnickém duchu se neslo i setkání s dětmi z místní mateřské školky, které za uživateli přišly v úterý 24. dubna, aby si s jejich pomocí vytvořily barevné hady na svůj čarodějnický rej. Děti nejdříve zaskočilo, že je místo pracovnic domova vítá skupinka čarodějnic, ale po chvilce, když zjistily, že jsou to čarodějky hodné, co umí vyčarovat čokoládové bonbóny a vaří lahodný lektvar, z nich strach opadl.

Ve středu 25. dubna pak v domově probíhala hlavní akce - pálení čarodějnic. Uživatelé se sešli na nádvoří domova. I jim dělala společnost skupinka čarodějnic, která mezi uživateli poletovala na košťatech. Samozřejmě nechyběl oheň, na kterém se opékaly špekáčky a v jehož plamenech skončila vyrobená figurína čarodějnice.  K poslechu i k tanci hrál harmonikář pan Mareček. Uživatelé domova si ke špekáčku z ohně s chutí dali i pivo, zazpívali si s panem harmonikářem a někteří se nechali od čarodějnic zlákat k tanci. Ty rády odhodily svá košťata a raději, než aby tančily s košťaty, šly do kola s tanečníky, kterých se našlo mezi seniory dost a dost. Ve čtvrtek se pak mohli uživatelé domova přesvědčit, jak to v čarodějnických kostýmech sluší dětem, co navštěvují ždíreckou mateřskou školku. Ty byly tak pozorné, že si v rámci svého čarodějnického reje udělaly vycházku do našeho domova, aby se ukázaly ve svých čarodějnických kostýmech našim uživatelům a zazpívaly jim čarodějnickou písničku.Účast Domovu Ždírec na Velikonočním turnaji v šoulené

Náš domov patřil mezi organizace, které Domov pro seniory, Reynkova, Havlíčkův Brod pozval na Velikonoční turnaj v šoulené. Turnaje se za Domov Ždírec zúčastnila dvě tříčlenná družstva. Protože jsme po celou dobu turnaje neměli přehled, jak se vede ostatním z družstev, bylo pro nás milým překvapením, že se jedno z našich ždíreckých družstev umístilo až na medailové pozici, a to na krásném 3. místě. Pořadatelé odměnili všechny zúčastněné krásnými cenami. Naše družstvo, které bylo na 3. místě, dostalo kromě hodnotných cen a diplomu i nádherný pohár a sladkou odměnou, koláč s číslicí tři.Velikonoce v Domově Ždírec

Velikonoční čas jsme v domově prožívali dle velikonočních tradic a zvyklostí. Nejenže jsme si v rámci aktivizací připomínali zvyky, které patří k jednotlivým dnům pašijového týdne, ale některé z nich jsme převedli i do praxe. Na Zelený čtvrtek jsme poobědvali špenát, a tak dodrželi zvyk, že se má v tento den sníst něco zeleného, abychom byli po celý rok zdraví. Uživatelé si v tento den napekli k odpolední svačině i tradiční jidáše. Kromě jidášů se však v pašijové týdnu v domově pekli i beránci, selo velikonoční osení, barvila vajíčka. Mezi uživateli máme i zručného pána, který se na Velikonoční pondělí důkladně připravil, upletl si z vrbových proutků pomlázku. V domově nechyběla ani velikonoční mše svatá, aby tento největší křesťanský svátek mohli uživatelé domova prožít i v duchovní rovině.

 BŘEZEN 2018 - Tvoření jarních dekorací v keramické dílně

Ačkoliv astronomické jaro je teprve před námi, v naší keramické dílně se již několik týdnů intenzivně věnujeme tvoření výrobků s jarní a velikonoční tématikou.

 Hrátky s pamětí

Náš domov se připojil k celosvětové akci Týždeň mozgu, který se slaví již od roku 1996 a který pořádá Slovenská Alzheimerova společnost. Ten v letošním roce připadá na týden od 12. 3. 2018 do 18. 3. 2018. V rámci tohoto týdne se v domově konaly v pondělí, 12. 3. 2018, tradiční Hrátky s pamětí. Tento program byl koncipován jako workshop, kde si uživatelé domova vyzkoušeli různé úkoly a cvičení na trénování paměti. Samotnému workshopu předcházela přednáška Mgr. Marcely Rýpalové, trenérky paměti a vedoucí Alzheimer poradny Vysočina. Uživatelé se dozvěděli, jak správně o svoji paměť pečovat, jak ji posilovat, aby jim sloužila co nejlépe.

  ÚNOR 2018 - Návštěva divadla

Příznivci divadla z řad uživatelů Domova Ždírec měli 9. února 2018 příležitost shlédnout v Horáckém divadle Jihlava v rámci veřejné generálky slavnou tragikomedii Racek od známého ruského dramatika Antona Pavloviče Čechova. S nabídkou účastnit se veřejných generálek divadelních představení náš domov oslovilo přímo Horácké divadlo Jihlava. Pozorné bylo, že pro naše uživatele byla vyhrazena místa v první řadě, aby dobře viděli na jeviště, dobře herce slyšeli, a měli co nejsnazší přístup ke svým místům k sezení. Zážitek našich uživatelů z návštěvy divadla tak byl o to intenzivnější.

 Masopustní posezení

V době masopustních průvodů, maškarních plesů a karnevalů si i senioři z Domova Ždírec mohli užít masopustního veselí. Ve středu 7. února 2018 se v Domově Ždírec konalo masopustní posezení. Na masopustní posezení se senioři těšili a náležitě připravovali. Chystali girlandy na výzdobu společenské místnosti, vyráběli nápadité škrabošky. Vlastnoručně připravili i tradiční masopustní pohoštění – koblížky a to hned dva druhy koblih – klasické kynuté a ještě i tvarohové, ale hlavně se dobře bavili. Sledovali rej masek, od kterých se nechali zlákat k tanci, a někteří i ke štamprdličce. Kdo netančil, alespoň si s panem harmonikářem panem Marečkem zazpíval. Ten hrál samé známé písničky, často i dle přání seniorů či maškar. Bohaté občerstvení, skvělý harmonikář, veselé dovádění maškar,… a hlavně chuť všech zúčastněných se dobře bavit – to vše přispělo k tomu, že se všichni výtečně bavili a masopustní posezení hodnotili jako velmi povedené.

Speciální poděkování patří panu harmonikářovi Marečkovi z Třeště a městysi Nové Veselí, které nám zapůjčilo několik masek.