Drobečková navigace

O domově > Aktuality

Aktuality


 

 

Historická hudba Duo Con Amore

Dne 21. června 2019 v odpoledních hodinách navštíví náš domov Duo Con Amore v podání MgA. Václava Kučery ArtD a Olgy Kučerové Dvorské, kteří představí našim uživatelům barokní a renesanční hudbu. Duo Con Amore bylo vytvořeno na základě dlouholeté koncertní a pedagogické praxe.

bez názvu.pngVíkend otevřených zahrad 8.-9. 6. 2019

Již potřetí se otevře zahrada  a park Domova Ždírec široké veřejnosti. Domov se tak zapojí do celostátní akce, jejímž hlavním organizátorem je Průvodce parkem, o. s. Hlavním cílem této akce je zvýšit informovanost a povědomí lidí o zahradním umění, zahradní architektuře, parcích, zahradách a veřejných prostorech. Rádi Vás u  nás uvítáme a provedeme. Těšíme se na Vás.

Plakát - Víkend otevřených zahrad.jpg

 Exkurze do domova pro seniory

     Ve středu 22. 5. 2019 vedení našeho domova navštívilo Domov Clementas Mlékovice, který se nachází kousek od Prahy v malé středočeské obci Mlékovice. Ve zcela nově zrekonstruované budově jsou k dispozici jedno i vícelůžkové pokoje s vlastním hygienickým zařízením o celkové kapacitě 250 lůžek. Domov Clementas Mlékovice začal přijímat první klienty v létě 2016.

Pečují především o seniory, kteří trpí Alzheimerovou chorobou, Parkinsonovou chorobou či jiným typem demence, přijímají klienty po cévních mozkových příhodách a klienty s omezenou mobilitou.Pálení čarodějnic

Každým rokem Domov Ždírec pořádá pro své uživatele tradiční Pálení čarodějnic.  Letos chladné počasí a tolik potřebný déšť pozměnily plány na tuto akci. Uživatelé domova si museli nechat zajít chuť na špekáčky opečené na ohni a museli vzít zavděk špekáčky upečenými  v kuchyni. Ale i na nich pochutnali.  Místo, aby seděli u ohně a sledovali, jak plameny ohně olizují figurínu slaměné čarodějnice, bavili se ve vstupní hale domova ve společnosti čarodějnic živých. Ty  po první písničce harmonikáře pana Mrkvičky doslova vletěly na svých košťatech mezi uživatele. Nejdříve si při tanci vystačily samy, ale po chvilce vzaly do kola i uživatele domova. Ti se při pěkných písničkách pana harmonikáře, točeném pivečku a chutných špekáčcích výborně bavili téměř dvě hodiny.

 1.jpg

 BŘEZEN 2019 - Josefovský koncert v Domově Ždírec

V den svátku Josefů, 19. března 2019, přijeli do Domova Ždírec žáci Základní umělecké školy Polná se svými pedagogy, aby svým Josefovským koncertem potěšili Pepíky, kteří slavili svůj svátek, ale i ostatní uživatele domova. Nejdříve pan Karel Netolický představil uživatelům klarinetové kvarteto. Protože kvartetu chyběla jedna z členek, pan Netolický ji, jak uživatelům přiznal, milerád zastoupil a se svými žáky si zahrál. Klarinetové kvarteto uživatelům zahrálo výběr písniček, se kterými uspělo v soutěži komorních orchestrů a se kterými postoupilo do krajského kola soutěže.

Klarinetové kvarteto vystřídal absolvent hry na akordeon, Štěpán Rychlý. Ten svým hudebním umem diváky doslova učaroval. Při první jeho písničce „Eště som sa neoženil“ uživatelé jen nevěřícně sledovali Štěpánovy ruce, jak ladně se pohybují po akordeonu. Při druhé písničce, „Děti z Pirea“, někteří neodolali a píseň si pobrukovali. Třetí písnička, „Co jste, hasiči“, však už rozezpívala téměř celé publikum, stejně tak poslední písnička, „Cestář“, kterou se Štěpán s diváky loučil.

Oslava svátku Josefů tak byla díky žákům Základní umělecké školy Polná v Domově Ždírec skutečně velkolepá.ÚNOR 2019 - Masopust v Domově Ždírec

Ve středu 27. února se v Domově Ždírec uskutečnilo tradiční masopustní posezení, které je mezi uživateli domova událostí, na kterou se velmi těší a rádi se i zapojují do jeho příprav. S aktivizačními pracovnicemi tvoří výzdobu a připravují masopustní koblížky. Letos kromě klasických masopustních koblížků upekli i pajerské koláče. Občerstvení tedy bylo, jak se na správný masopust sluší, opravdu bohaté. K poslechu, ale i k tanci hrál harmonikář pan Mareček. První jeho sólo patřilo maskám. Mezi seniory vtančila duhová víla společně s veselými klauny. Seniory pozdravil pražský Pepík. Ten možná některé z přítomných pozlobil svoji poznámkou, že „Praha to teda není.“ Námořník přislíbil seniorům, že pomůže rozvlnit přítomné tanečníky. Indiánka se chopila „ohnivé vody“, kterou rozlévala přítomným. Okrasou průvodu masek byla zaručeně Marfuša, která nevypadala jak princezna, ale jako královna. Ta přítomné pány vystrašila poznámkou, že se z daleké Rusi přišla do domova poohlédnout po ženichovi. Po úvodním sólu masek už improvizovaný parket patřil nejen maskám, ale i seniorům, které masky vzaly do kola. Kdo tančit nemohl, alespoň si s harmonikářem zazpíval. Čas ve veselé společnosti, při muzice a bohatém občerstvení rychle plynul a najednou už tu byla poslední písnička na rozloučenou- „…nebudem si říkat sbohem, ale na shledanou“ . Ta přesně vyjadřovala pocity všech přítomných. Všichni v domově se už teď těšíme na příležitost, kdy k nám pan Mareček opět zavítá.

 LEDEN 2019 - Novoroční posezení

Ve středu 9. ledna 2019 se v Domově Ždírec uskutečnilo novoroční posezení. Paní ředitelka domova, PaedDr. Martina Matějková, zahájila toto novoroční setkání projevem, ve kterém popřála uživatelům i zaměstnancům domova vše nejlepší do roku 2019. Nechyběl ani slavnostní přípitek, kdy si uživatelé připili skleničkami sektu na zdraví a na šťastný nový rok. Pak už prostor patřil harmonikáři, panu Marečkovi, který uživatele bavil svými písničkami. Svůj repertoár pan harmonikář uzpůsobil přáním uživatelům, kteří mu hlásili, jakou písničku by chtěli nechat zahrát. Vstupní halou tak zněly oblíbené písně uživatelů, kteří si je rádi s panem Marečkem zazpívali.

 PROSINEC 2018 - Nostalgické swingování

Těsně před vánočními svátky, ve čtvrtek 20. prosince 2018, uspořádal Domov Ždírec pro uživatele koncert s podtitulem Nostalgické swingování. Nesmrtelné hity a písně z filmů Noční motýl, Pytlákova schovanka, Limonádový Joe či Přítelkyně pana ministra v podání herečky Národního divadla Brno, Moniky Maláčové, a klavírního virtuosa, Martina Jakubíčka, přenesly uživatele domova o několik let zpátky- do 30. a 40. let, do doby zapomenuté grácie a noblesy. Pro uživatele to byl skutečně nevšední zážitek. Závěrem se vstupní halou rozezněly nejznámější české koledy, které si účinkující zazpívali společně s uživateli Domova Ždírec.Vánoční pásmo divadelního spolku Kamarádi v Domově Ždírec

V úterý 18. prosince 2018 do Domova Ždírec podruhé během roku zavítal divadelní spolek Kamarádi, který tvoří děti ze Ždírce a okolních obcí-z Měšína a Dobronína. Tentokrát byl jejich program ryze vánoční. Děti nám předvedly výjev z Betléma, který byl založen na písničkách o narození Ježíše Krista. Příjemné bylo, že kromě klasických koled, které si s dětmi prozpěvovali i uživatelé domova, byla většina písniček pro uživatele neznámých, neoposlouchaných, s krásným vánočním poselstvím, do jejichž textů se uživatelé se zájmem zaposlouchali.

A protože k vánočnímu času patří i nadělování dárků, děti ze Spolku Kamarádi myslely i na toto a obdarovaly uživatele domova krásnými papírovými andělíčky, které pro uživatele vytvořily.Vánoční koncert žáků ZUŠ Polná v Domově Ždírec

V adventním čase navštívili Domov Ždírec žáci ZUŠ Polná se svými vyučujícími. Uživatelé si mohli poslechnout vánoční písně, koledy, ale i veselé písničky převážně z dílny oblíbených autorů Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Ty uživatelům zazpívali žáci, kteří navštěvují na ZUŠ Polná sólový zpěv. Podporou jim byla jejich vyučující, Jitka Jacobsová, která uživatelům představovala jednotlivé vystupující a jejich skladby. Na klavír je doprovázela další z vyučujících polenské ZUŠ- Eliška Blahová. Kromě klavíru zněly vstupní halou i housle, na které hrál smyčcový soubor v čele s paní Petrou Kotrbovou. Uživatelé neskrývali obdiv nad umem mladých hudebníků a jejich skladby odměnili bouřlivým potleskem.