Drobečková navigace

O domově > Aktuality

Aktuality


 

 

Změna provozní doby recepce

POZOR!
!! ZMĚNA PROVOZNÍ DOBY RECEPCE DOMOVA ŽDÍREC, p. o.
Recepce bude v provozu pouze ve všední dny v době od 11h. do 15h. V této době zde můžete odevzdávat balíčky pro své blízké. V ostatním čase využijte telefonní čísla vyvěšená na dveřích Domova a vyčkejte příchodu sestřičky. V tomto případě prosíme všechny o maximální trpělivost! Péče o naše klienty je na prvním místě. Děkujeme Vám za Vaši vstřícnost!ZÁKAZ NÁVŠTĚV

Ředitelka domova vyhlašuje v souvislosti s výskytem COVID -19 a na základě doporučení našeho zřizovatele Kraje Vysočina ZÁKAZ NÁVŠTĚV s platností od 9.3.2020. Zákaz platí DO ODVOLÁNÍ!

Děkujeme za pochopení.

 

PaedDr. Martina Matějková

ředitelka domovaMasopust v Domově Ždírec

V Domově Ždírec si masopustní veselí nechali až na samotný závěr masopustní období, tedy na úterý 25. února 2020. Dopoledne bylo pro uživatele domova pracovní- s aktivizačními pracovnicemi se věnovali přípravě masopustních koblížků. Odpoledne pak bylo ve znamení masopustní zábavy. Uživatelé domova se sešli v nazdobené jídelně nad voňavými koblížky, kde se zvědavostí očekávali příchod masek. Obzvláště působivý byl příchod tří princů známých z pohádky Princ a Večernice- Větrníka, Měsíčníka a Slunečníka. Ti ve svých propracovaných kostýmech působili velmi vznešeně.  Poté, co se princové představili uživatelům, ukázaly se v jídelně další veselé masky- potápěč, lékařka, princezna a beruška. Jako poslední mezi uživatele napochodovali tři čuníci, aby uživatele pobavili svým rozverným tanečkem. Jejich tanečkem však masopustní veselí v domově nekončilo, ale naopak začalo. Do kola se ke třem čuníkům přidaly ostatní masky, které do kola vtáhly i některé z uživatelů. K tanci a poslechu maskám a uživatelům hrál harmonikář, pan Makovička. Při jeho písničkách se všichni výborně bavili.

 

masopust 1.jpg

masopust 2.png

 Hlasujte pro Domov Ždírec

Prosíme, pomozte Domovu Ždírec vyhrát finanční obnos, za který by se uspořádal výlet do ZOO Jihlava!

Prosíme podpořte svými hlasy Domov Ždírec v soutěži, kterou pořádá Deník. Pokud Domov Ždírec tuto soutěž vyhraje, použije vyhranou částku na uspořádání společného výletu pro své uživatele a děti z MŠ Ždírec do ZOO Jihlava. Z finančního daru by se uhradila doprava autobusem, který bychom si na výlet objednali, vstupné do ZOO a zážitkový program, díky kterému by si děti a uživatelé domova mohly nakrmit žirafy a dozvědět se o nich více od průvodce, který by se nám v rámci zážitkového programu věnoval.

Hlasování začalo 21. února 2020 a bude probíhat až do 1. března. Hlasuje se na webu Deníku, pod článkem "Výzva pro čtenáře: Hlasujte, kdo na Jihlavsku dostane finanční dar"

Zdroj: https://jihlavsky.denik.cz/zpravy_region/vyzva-pro-ctenare-hlasujte-kdo-na-jihlavsku-dostane-financni-dar-20200219.html

https://jihlavsky.denik.cz/zpravy_region/vyzva-pro-ctenare-hlasujte-kdo-na-jihlavsku-dostane-financni-dar-20200219.html

Hlasovat lze vícekrát. Další hlas lze posílat po pěti minutách po odeslání předchozího hlasu.

Děkujeme za každý hlas, který Domovu Ždírec pošlete.Návštěvy v domově povoleny

Prosíme rodiny a jejich blízké o zvážení návštěvy v případě, že se necítí v pořádku a mají příznaky chřipkového onemocnění.

Děkujeme za pochopení.

PaedDr. Martina Matějková

ředitelka Domova ŽdírecVítání nového roku 2020

Vítání nového roku v Domově Ždírec

Ještě neuběhl ani týden nového roku a v Domově Ždírec se už konala 1. velká společenská událost- novoroční posezení. V úvodu akce mezi uživatele přišli Tři králové. Nešlo však o koledníky, kteří v těchto dnech obcházejí s kasičkou dům od domu a žádají příspěvek na podporu služeb Charity. Naši Tři králové peníze nevybírali. Přišli uživatelům popřát do nového roku. K tomu, aby se jejich přání naplnila, snad napomůže i jejich požehnání K+M+B 2020, které se z latinského originálu překládá jako „Kristus požehnej tomuto domu“, které Tři králové v domově nadepsali svěcenou křídou nade dveře. Nezůstalo jen u přání Tří králů. Uživatelům do nového roku vše nejlepší popřála i ředitelka domova, PaedDr. Martina Matějková. Po jejím novoročním proslovu byla každému z přítomných nabídnuta sklenička s přípitkem. Nikdo však s jeho pitím nepospíchal. Každý si rád počkal na to, až si s ním ředitelka domova přiťukne a bude jí moci také osobně do nového roku popřát. Po přípitku se už všichni bavili při písničkách harmonikáře, pana Makovičky. Písničky si prozpěvovali a našlo se i několik tanečníků, kteří se nechali zlákat do kola. „To už není pravda, kolik já protančila střevíců, já nemohla chybět u žádné muziky,“ oživila hudba a písničky u uživatelů vzpomínky na mládí.

 

 

1.png

2.pngVánoční hvězdy od studentů VŠPJ

Vánoční hvězdy pro uživatele Domova Ždírec od studentů VŠPJ

V předvánočním čase v každém z nás sílí touha udělat něco bohumilého, nějaký dobrý skutek. Proto se v tomto čase koná spousta akcí charitativního charakteru. Jednou z takovýchto akcí byly i  "Vánoce na VŠPJ."  Ty se uskutečnily v prostorách VŠPJ 12. prosince 2019. Samotné akci předcházela dobročinná sbírka dárků pro uživatele Domova Ždírec s výstižným názvem "Darujme hvězdu." Studenti a vyučující z VŠPJ mezi sebou vybrali přes 120 květin pryšce nádherného, které jsou známé spíše pod názvem vánoční hvězda, a různé vánoční dekorace, aby uživatelům Domova Ždírec vnesly vánoční atmosféru nejen do společných prostor domova, ale i do každého z pokojů, které uživatelé Domova Ždírec obývají. Na akci "Vánoce na VŠPJ", kam byli pozvání jak zástupci Domova Ždírec, tak i samotní uživatelé domova, pak byly dary Domovu Ždírec slavnostně předány. "Vážím si toho, že nás vedení VŠPJ oslovilo a uspořádalo dobročinnou sbírku díky níž, každý z uživatelů  domova byl obdarován dárkem v podobě vánoční hvězdy, jednoho ze symbolů Vánoc. Pro naše uživatele je tato vánoční hvězda nejen vánočním dárkem, ale i určitým poselstvím, že mladým lidem nejsou senioři lhostejní, že mají chuť pro ně něco vykonat. Byla jsem proto moc ráda, že jsem studentům a představitelům školy mohla osobně poděkovat a náš domov jim ve zkratce představit a pozvat  je na oplátku k nám do domova," vrací se k prosincové akci PaedDr. Martina Matějková, ředitelka Domova Ždírec. Kromě ředitelky Domova Ždírec na akci vystupoval rektor VŠPJ, prof. MUDr. Václav Báča, Ph.D., který celou akci zahajoval a uváděl. Uživatelé domova byli nadšení z vystoupení dvou dětských souborů, které na akci účinkovaly. Byl to Dětský pěvecký sbor Zvoneček a Dětský pěvecký sbor ZŠ Křížova. Senioři rádi přijali i pozvání k posezení u voňavého punče a lákavého vánočního cukroví. Neuběhl ani týden a uživatelé si obdobné posezení zopakovali přímo v Domově Ždírec, kam za nimi pozvaní studenti a vyučující VŠPJ přijeli na návštěvu. Prohlédli si areál domova, ale především byli milými společníky uživatelům domova při neformálním vánočním posezení. Najít společné téma k hovoru pro ně nebylo těžké, nabízelo se samo - Vánoce-toto slovo se skloňovalo ve všech pádech a zaznívalo ze všech stran.

obr.4.png

 obr.1.png

 obr.3.pngobr.2.pngOslava svátku sv. Martina

Pondělí 11. listopadu 2019 se v Domově Ždírec odehrávalo ve znamení svátku svatého Martina. Dopoledne se domovem linula vůně svatomartinských rohlíčků, které uživatelé domova pekli v rámci aktivizace. V poledne se podávala k obědu výtečná svatomartinská husa s karlovarským knedlíkem a červeným zelím. Tradičním svatomartinským obědem to však nekončilo. Odpoledne uživatele domova čekalo svatomartinské posezení. Aktivizační pracovnice uživatelům přiblížily osobu a život svatého Martina. Sehrály uživatelům výjevy z jeho života a legendy, které se k osobě svatého Martina vztahují. Pak už se mezi uživatele roznášely svatomartinské rohlíčky, rozlévalo svatomartinské víno. „To jsme toho Martina pěkně oslavili,“ pochvalovali si uživatelé den v duchu svatomartinských tradic: „ ještě, kdyby nám ten sníh napadnul.“

obrázek.pngPodzimní setkání s dětmi z MŠ Ždírec

Ve čtvrtek 17. října 2019 jsme se poprvé v tomto školním roce setkali s dětmi z Mateřské školy Ždírec. Mezi dětmi chyběli loňští předškoláci, co už ze školky odešli do školy, zato mezi dětmi bylo hodně nových menších dětí, které letos do školky teprve nastoupily a v našem domově tak byly se školkou poprvé. Nejdříve jsme děti zavedli do naší zahrady, aby si zde nasbíraly popadané kaštany, které jsme vzápětí využili při společném tvoření. Kaštany nám posloužily jako čumáčci pro roztomilé ježečky, které si děti s pomocí uživatelů domova během našeho setkání vytvořily.

4.pngPřednáška o Kubě

Přednáška o Kubě

  1. září 2019 se uživatelé, aniž by opustili jídelnu domova, podívali do daleké Kuby. Výlet na Kubu uživatelům prostřednictvím promítaných fotografií a vyprávění o pobytu na Kubě zprostředkovala Tereza Vázquez, která sama má kubánské kořeny. Její otec jako mladý muž opustil Kubu, přicestoval do Jihlavy, kde pracoval v Motorpale, našel zde lásku a oženil se.

     Tereza Vázquez byla na Kubě dvakrát- jednou jako roční dítě, podruhé před dvěma roky. Z druhé cesty byly pořízené fotografie, které Tereza Vázquez uživatelům promítala. Tím, že na Kubu nepřicestovala jako běžná turistka, ale přiletěla na Kubu navštívit příbuzné, u kterých i během svého pobytu na Kubě bydlela, nebyly na jejích fotografiích známé turistické cíle. Fotografie zachycovaly spíše běžné situace z života Kubánců- především příbuzné Terezy Vázquez, jejich obydlí, školu, knihovnu, autobus, auta… Protože Tereza Vázquez byla na Kubě v době vánočních svátku, oslav Silvestra a Nového roku, popsala nám i jak oslavy těchto svátku na Kubě probíhají. Dozvěděli jsme se, že Kubánci mají velkou zálibu v různých oslavách  a lidových slavnostech, kterým říkají "fiesty." Ty mají u Kubánců přednost před povinnostmi, které se svým typickým úslovím "maňana" rádi odkládají k vyřízení na zítřek či později.

     Kromě fotografií si uživatelé mohli prohlédnout i suvenýry, které si Tereza Vázquez ze své cesty na Kubu přivezla. Tereza Vázquez v sobě nezapřela své povolání knihovnice a Kubu uživatelům ukázala i na fotografiích  z různých knih o Kubě. Na závěr uživatelům Tereza Vázquez přečetla nejdříve ve španělštině, která je úředním jazykem Kuby, a posléze i v češtině úryvek z Malého prince od Antoine de Saint-Exupéryho. To bylo milou tečkou za jejím poutavým povídáním.

 

1.png