Drobečková navigace

O domově > Aktuality

Aktuality


Májová slavnost v Domově Ždírec

Domov Ždírec v pátek 10. května 2019 pořádal Májovou slavnost. O proti akcím, které Domov Ždírec pro své uživatele pořádá během roku běžně, byla Májová slavnost mimořádnou událostí. Hlavní program zajistil Orchestr Základní umělecké školy Polná. Ten tvořilo třicet dva členů hrajících na rozmanité hudební nástroje, kteří doprovázeli sólové zpěváky. Velikost orchestru byla důvodem, proč se koncert nekonal přímo v prostorách Domova Ždírec, ale ve ždíreckém kulturním domě, který Obec Ždírec domovu bezplatně na tuto akci zapůjčila.  Pro uživatele domova, ale i jejich příbuzné a hosty ze spřátelených domovů, kteří byli na akci pozvaní, bylo vystoupení orchestru nevšedním zážitkem. Tolik mladých talentovaných muzikantů pohromadě! Známé skladby jako "Pátá", "Saxana" či   "Dva roky jezdím bez nehod" zněly v podání orchestru báječně. Hudební vystoupení orchestru  navíc v průběhu odpoledne prostřídala vystoupení taneční. Hostům se představili nejmladší členové jihlavského tanečního klubu Hotch Potch. Protipólem k jejich dynamickým tanečním číslům bylo vystoupení polenského kroužku Lidových tanečků, kdy svižné rytmy vystřídaly písně v lidové notě. Úplně odlišnou podívanou pak nabídlo vystoupení souboru Latifka z Polné a jejich orientální tance. Diváci byli unešení ladnými pohyby svůdných břišních tanečnic. Program Májové slavnosti byl tedy skutečně rozmanitý. To ocenil i náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Pavel Franěk, který na tuto akci také zavítal a v průběhu Májové slavnosti hosty pozdravil.

Mgr. Andrea Nedomová

aktivizační pracovnice Domova Ždírec

 obr. 1.png

Novější 1 3

Nabídka práce

Nabízíme pracovní pozici - pracovník v sociálních službách a všeobecná sestra. Více informací naleznete v sekci Pro veřejnost - Volná pracovní místa.Čtyřnohá návštěva v Domově Ždírec

Čtyřnohá návštěva v Domově Ždírec

Ve středu 17. července uživatele Domova Ždírec navštívil čtyřnohý host- kobylka Trnka. Tu do zahrady domova přivedl její chovatel- Radim Světlák, který ždírecký domov sám oslovil a tuto nezvyklou návštěvu domovu nezištně nabídnul. „Tady bude kůň? Tak to bude hotová senzace!“, těšili se na koně uživatelé domova a byli na něj velice zvědaví. Pan Světlák nejdříve kobylku uživatelům domova představil a vysvětlil, jak rozumět signálům, které kůň vyjadřuje svým postojem, postavením uší, frkáním,… Uživatelé na pana Světláka měli spoustu otázek. Zajímali se, jak je kobylka stará, kolik váží, jestli jí pan Světlák dává oves, jestli má podkovy, … Pan Světlák ukázal uživatelům několik z povelů, které kobylku naučil. Situaci však měl ztíženou tím, že kobylka byla z neznámého prostředí a z velkého obecenstva poněkud nervózní. V takové chvíli pomohlo, když se s ní pan Světlák proběhl a nechal kobylku vyklusat. Mezi uživateli se našlo hodně odvážlivců, kteří se nebáli nabídnout kobylce přímo z dlaně kousek jablka nebo mrkve. Bezprostřední kontakt s tímto majestátním a vznešeným zvířetem byl pro všechny přítomné velkým zážitkem, za který panu Světlákovi a jeho kobylce Trnce moc děkujeme.

 

fotka.png

 

 Sponzorský dar

Firma BATEPO, která se zabývá od 1990 výrobou ponožkového zboží věnovala uživatelům Domova Ždírec 100 ks párů ponožek.

Děkujeme!Historická hudba Duo Con Amore

Dne 21. června 2019 v odpoledních hodinách navštíví náš domov Duo Con Amore v podání MgA. Václava Kučery ArtD a Olgy Kučerové Dvorské, kteří představí našim uživatelům barokní a renesanční hudbu. Duo Con Amore bylo vytvořeno na základě dlouholeté koncertní a pedagogické praxe.

bez názvu.pngVíkend otevřených zahrad 8.-9. 6. 2019

Již potřetí se otevře zahrada  a park Domova Ždírec široké veřejnosti. Domov se tak zapojí do celostátní akce, jejímž hlavním organizátorem je Průvodce parkem, o. s. Hlavním cílem této akce je zvýšit informovanost a povědomí lidí o zahradním umění, zahradní architektuře, parcích, zahradách a veřejných prostorech. Rádi Vás u  nás uvítáme a provedeme. Těšíme se na Vás.

Plakát - Víkend otevřených zahrad.jpg

 Exkurze do domova pro seniory

     Ve středu 22. 5. 2019 vedení našeho domova navštívilo Domov Clementas Mlékovice, který se nachází kousek od Prahy v malé středočeské obci Mlékovice. Ve zcela nově zrekonstruované budově jsou k dispozici jedno i vícelůžkové pokoje s vlastním hygienickým zařízením o celkové kapacitě 250 lůžek. Domov Clementas Mlékovice začal přijímat první klienty v létě 2016.

Pečují především o seniory, kteří trpí Alzheimerovou chorobou, Parkinsonovou chorobou či jiným typem demence, přijímají klienty po cévních mozkových příhodách a klienty s omezenou mobilitou.Pálení čarodějnic

Každým rokem Domov Ždírec pořádá pro své uživatele tradiční Pálení čarodějnic.  Letos chladné počasí a tolik potřebný déšť pozměnily plány na tuto akci. Uživatelé domova si museli nechat zajít chuť na špekáčky opečené na ohni a museli vzít zavděk špekáčky upečenými  v kuchyni. Ale i na nich pochutnali.  Místo, aby seděli u ohně a sledovali, jak plameny ohně olizují figurínu slaměné čarodějnice, bavili se ve vstupní hale domova ve společnosti čarodějnic živých. Ty  po první písničce harmonikáře pana Mrkvičky doslova vletěly na svých košťatech mezi uživatele. Nejdříve si při tanci vystačily samy, ale po chvilce vzaly do kola i uživatele domova. Ti se při pěkných písničkách pana harmonikáře, točeném pivečku a chutných špekáčcích výborně bavili téměř dvě hodiny.

 1.jpg

 BŘEZEN 2019 - Josefovský koncert v Domově Ždírec

V den svátku Josefů, 19. března 2019, přijeli do Domova Ždírec žáci Základní umělecké školy Polná se svými pedagogy, aby svým Josefovským koncertem potěšili Pepíky, kteří slavili svůj svátek, ale i ostatní uživatele domova. Nejdříve pan Karel Netolický představil uživatelům klarinetové kvarteto. Protože kvartetu chyběla jedna z členek, pan Netolický ji, jak uživatelům přiznal, milerád zastoupil a se svými žáky si zahrál. Klarinetové kvarteto uživatelům zahrálo výběr písniček, se kterými uspělo v soutěži komorních orchestrů a se kterými postoupilo do krajského kola soutěže.

Klarinetové kvarteto vystřídal absolvent hry na akordeon, Štěpán Rychlý. Ten svým hudebním umem diváky doslova učaroval. Při první jeho písničce „Eště som sa neoženil“ uživatelé jen nevěřícně sledovali Štěpánovy ruce, jak ladně se pohybují po akordeonu. Při druhé písničce, „Děti z Pirea“, někteří neodolali a píseň si pobrukovali. Třetí písnička, „Co jste, hasiči“, však už rozezpívala téměř celé publikum, stejně tak poslední písnička, „Cestář“, kterou se Štěpán s diváky loučil.

Oslava svátku Josefů tak byla díky žákům Základní umělecké školy Polná v Domově Ždírec skutečně velkolepá.ÚNOR 2019 - Masopust v Domově Ždírec

Ve středu 27. února se v Domově Ždírec uskutečnilo tradiční masopustní posezení, které je mezi uživateli domova událostí, na kterou se velmi těší a rádi se i zapojují do jeho příprav. S aktivizačními pracovnicemi tvoří výzdobu a připravují masopustní koblížky. Letos kromě klasických masopustních koblížků upekli i pajerské koláče. Občerstvení tedy bylo, jak se na správný masopust sluší, opravdu bohaté. K poslechu, ale i k tanci hrál harmonikář pan Mareček. První jeho sólo patřilo maskám. Mezi seniory vtančila duhová víla společně s veselými klauny. Seniory pozdravil pražský Pepík. Ten možná některé z přítomných pozlobil svoji poznámkou, že „Praha to teda není.“ Námořník přislíbil seniorům, že pomůže rozvlnit přítomné tanečníky. Indiánka se chopila „ohnivé vody“, kterou rozlévala přítomným. Okrasou průvodu masek byla zaručeně Marfuša, která nevypadala jak princezna, ale jako královna. Ta přítomné pány vystrašila poznámkou, že se z daleké Rusi přišla do domova poohlédnout po ženichovi. Po úvodním sólu masek už improvizovaný parket patřil nejen maskám, ale i seniorům, které masky vzaly do kola. Kdo tančit nemohl, alespoň si s harmonikářem zazpíval. Čas ve veselé společnosti, při muzice a bohatém občerstvení rychle plynul a najednou už tu byla poslední písnička na rozloučenou- „…nebudem si říkat sbohem, ale na shledanou“ . Ta přesně vyjadřovala pocity všech přítomných. Všichni v domově se už teď těšíme na příležitost, kdy k nám pan Mareček opět zavítá.

 LEDEN 2019 - Novoroční posezení

Ve středu 9. ledna 2019 se v Domově Ždírec uskutečnilo novoroční posezení. Paní ředitelka domova, PaedDr. Martina Matějková, zahájila toto novoroční setkání projevem, ve kterém popřála uživatelům i zaměstnancům domova vše nejlepší do roku 2019. Nechyběl ani slavnostní přípitek, kdy si uživatelé připili skleničkami sektu na zdraví a na šťastný nový rok. Pak už prostor patřil harmonikáři, panu Marečkovi, který uživatele bavil svými písničkami. Svůj repertoár pan harmonikář uzpůsobil přáním uživatelům, kteří mu hlásili, jakou písničku by chtěli nechat zahrát. Vstupní halou tak zněly oblíbené písně uživatelů, kteří si je rádi s panem Marečkem zazpívali.

 Novější 1 3