Drobečková navigace

O domově > Aktuality > Přednáška o Kubě

Přednáška o KuběPřednáška o Kubě

  1. září 2019 se uživatelé, aniž by opustili jídelnu domova, podívali do daleké Kuby. Výlet na Kubu uživatelům prostřednictvím promítaných fotografií a vyprávění o pobytu na Kubě zprostředkovala Tereza Vázquez, která sama má kubánské kořeny. Její otec jako mladý muž opustil Kubu, přicestoval do Jihlavy, kde pracoval v Motorpale, našel zde lásku a oženil se.

     Tereza Vázquez byla na Kubě dvakrát- jednou jako roční dítě, podruhé před dvěma roky. Z druhé cesty byly pořízené fotografie, které Tereza Vázquez uživatelům promítala. Tím, že na Kubu nepřicestovala jako běžná turistka, ale přiletěla na Kubu navštívit příbuzné, u kterých i během svého pobytu na Kubě bydlela, nebyly na jejích fotografiích známé turistické cíle. Fotografie zachycovaly spíše běžné situace z života Kubánců- především příbuzné Terezy Vázquez, jejich obydlí, školu, knihovnu, autobus, auta… Protože Tereza Vázquez byla na Kubě v době vánočních svátku, oslav Silvestra a Nového roku, popsala nám i jak oslavy těchto svátku na Kubě probíhají. Dozvěděli jsme se, že Kubánci mají velkou zálibu v různých oslavách  a lidových slavnostech, kterým říkají "fiesty." Ty mají u Kubánců přednost před povinnostmi, které se svým typickým úslovím "maňana" rádi odkládají k vyřízení na zítřek či později.

     Kromě fotografií si uživatelé mohli prohlédnout i suvenýry, které si Tereza Vázquez ze své cesty na Kubu přivezla. Tereza Vázquez v sobě nezapřela své povolání knihovnice a Kubu uživatelům ukázala i na fotografiích  z různých knih o Kubě. Na závěr uživatelům Tereza Vázquez přečetla nejdříve ve španělštině, která je úředním jazykem Kuby, a posléze i v češtině úryvek z Malého prince od Antoine de Saint-Exupéryho. To bylo milou tečkou za jejím poutavým povídáním.

 

1.png