Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

O domově > Aktuality > Oslava 101. narozenin paní Anny Kotáskové

Oslava 101. narozenin paní Anny KotáskovéNejstarší obyvatelka Domova Ždírec, Anna Kotásková, oslavila 18. července 2021 své 101. narozeniny. Oslava tohoto významného životního jubilea se konala v pátek 16. července 2021. Paní Kotáskové přišli za celý Domov Ždírec poblahopřát pracovníci managementu. Dárky, které paní Kotásková dostala, byly inspirované největší láskou paní Kotáskové. Tou jsou kočky. Motiv koček se proto objevoval na všech dárcích. Paní Kotásková dostala osušku s obrázkem kočky, noční košili s kočkou, prostírání s koťaty. Ani na narozeninovém přání nesměla chybět kočka. Paní Kotásková se z dárků upřímně radovala a ze všech těch koček na dárcích byla přímo nadšená.

Své úctyhodné jubileum oslavila s předstihem také v rodinném kruhu. Protože je paní Kotásková bezdětná, jsou jejími nejbližšími příbuznými děti neteř a její rodina. Ta pro paní Kotáskovou uspořádala rodinnou oslavu.

Paní Kotásková v Domově Ždírec žije pět let. Nastupovala do domova v roce 2016. V posledních letech už není schopna chůze, proto sedává v pojízdném křesle nebo tráví čas v lůžku. Vždy má u sebe svého plyšového mazlíčka, kterým je terapeutická kočka. Ta je nepostradatelným společníkem paní Kotáskové. Paní Kotásková ji opečovává jako by šlo o kočku sktečnou, což je i záměrem při užívání těchto terapeutických koček při práci se seniory.

Paní Kotásková se narodila 14. července 1920 jako nejmladší ze šesti sourozenců. Měla tři bratry a dvě sestry. Vyrostla ve vesnici Proseč Obořiště.  Jako malá pásla husy. Na to ještě i teď moc ráda vzpomíná. V mládí žila nějakou dobu během         2. světové války v Rakousku, kam se potom velmi ráda vracela.

Její manžel Miroslav pocházel ze Zlína, ale usadili se spolu v Třešti. Jejich manželství bylo bezdětné.  Oba velmi rádi sportovali, nejraději měli pěší turistiku v horách a v zimě běžky. Dalším jejich společným koníčkem bylo cestování a zahrádka.

Paní Kotásková pracovala nejdříve jako kadeřnice, po svatbě nastoupila jako prodavačka do prodejny obuvi, kde pracovala až do důchodu- nejdříve ve Snaze a potom u Bati. Bratři paní Kotáskové zemřeli velmi brzo. S oběma svými sestrami měla paní Kotásková krásný vztah. Sestry jí často v Třešti navštěvovaly. I možná proto, že neměla vlastní děti, velmi přilnula ke své neteři. Příbuzní popisují paní Kotáskovou jako výtečnou kuchařku a nesmírně laskavou a hodnou osobu, s kterou se vždycky moc nasmáli. Taková zůstává paní Kotásková i ve svých úctyhodných 101. letech- veselá, laskavá. Kéž ji i v tomto vysokém věku stále těší svět.

1.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg2.jpg